Windows

Windows 11 oficjalnie wymaga od systemów wyższych specyfikacji niż Windows 10. Jednak do teraz, po ominięciu tych weryfikacji wymagań, użytkowanie Windows 11 na starszym sprzęcie nie przynosiło większych konsekwencji. Niezależnie od oficjalnego wsparcia, Windows 11 funkcjonował na niemal każdym komputerze 64-bitowym, który był w stanie uruchomić Windows 10 – system został przetestowany na komputerach tak starych jak desktop z czasów Windows XP, wyposażony w Core 2 Duo.

Problem ze starszymi procesorami

Sytuacja ta ulega zmianie z aktualizacją Windows 11 24H2, którą Microsoft rozpoczął testować na początku tego miesiąca. Jak wynika z postów użytkownika o pseudonimie Bob Pony na platformie X, dawnej Twitter, najnowsze kompilacje Windows 11 odmawiają startu na starszych procesorach, które nie obsługują stosunkowo mało znanej instrukcji o nazwie „POPCNT”. Skrót od „population count”, służy do „liczenia ilości bitów w słowie maszynowym”, jak wyjaśnia programista Vaibhav Sagar.

Potrzebne POPCNT

Nie jest do końca jasne, dlaczego POPCNT stała się kluczową instrukcją dla wielu komponentów Windows, ale wydaje się, że od aktualizacji Windows 11 24H2, jądro systemu, sterowniki USB i sieciowe oraz inne kluczowe pliki systemowe wymagają tej instrukcji. W nowoczesnych procesorach x86, POPCNT jest częścią zestawu instrukcji SSE4. Dla procesorów Intel, została dodana w ramach SSE4.2 w pierwszej generacji architektury Core, nazwanej Nehalem. W procesorach AMD jest częścią SSE4a, po raz pierwszy zastosowanym w procesorach Phenom, Athlon i Sempron opartych na architekturze K10, datowanych odpowiednio na lata 2008 i 2007.

Intel Core 2 Duo uniemożliwia uruchomienie Windows 11

To skutecznie uniemożliwia uruchomienie Windows 11 na systemach Intel Core 2 Duo z połowy lat 2000 oraz komputerach z początków ery Athlon 64, które i tak oficjalnie nie były wspierane. Oznacza to, że zmiana ta dotknie głównie entuzjastów retro-komputingu, którzy tworzą treści na YouTube typu „zainstalowaliśmy Windows 11 na starym sprzęcie, zobaczmy jak działa”, a nie użytkowników codziennych. Nawet jeśli te komputery zostały ulepszone o 4 lub 8 GB RAM i zamienione stare dyski twarde na SSD, to i tak nie są to maszyny, które efektywnie poradzą sobie z Windows 10, Windows 11 czy nowoczesnymi aplikacjami.

Możliwe obejścia problemu

Ci entuzjaści mogą z czasem znaleźć sposób na obejście nowego wymogu. Na przykład, Windows 10 i 11 nie startują na systemach bez wsparcia dla SSE2, ale to nie zatrzymało użytkowników przed znalezieniem sposobu na obejście tej przeszkody.

Coraz większe wymagania

Chociaż wymagania systemowe Windows 11 określają prędkość taktowania procesora, ilość RAM i przestrzeń dyskową, wymagania te stały się bardziej szczegółowe i specjalistyczne. Na przykład, wydaje się, że wymagania dotyczące procesora dla Windows 11 (procesor Intel Core ósmej generacji lub nowszy, lub procesor AMD Ryzen serii 2000 lub nowszy) są częściowo uzasadnione wsparciem dla „kontroli wykonania opartej na trybie” (MBEC), funkcji zabezpieczającej, która przyspiesza niektóre ochrony integralności pamięci systemu operacyjnego. Producenci procesorów nie promują funkcji takich jak POPCNT czy MBEC w swoich materiałach marketingowych, ale wsparcie dla nowoczesnych wersji Windowsa coraz częściej zależy od takich funkcji.

Poza problemami, Microsoft odnotował w ostatnim czasie też sukces, o którym dowiesz się tutaj.

Dodaj komentarz

avatar