Chip Intel

Chipy dla Microsoftu od Intela

Amerykański producent chipów, Intel, ogłosił współpracę z Microsoftem w zakresie produkcji zaawansowanych półprzewodników. To posunięcie ma na celu konkurowanie z TSMC i Samsungiem o dostawy nowej generacji krzemu wykorzystywanego w sztucznej inteligencji dla globalnych klientów.

Zaawansowane plany w produkcji chipów

Pat Gelsinger, dyrektor generalny, wyjawił podczas środowego wydarzenia firmowego, że Intel zamierza „odbudować produkcję zachodnią na dużą skalę”, motywowany geopolitycznymi obawami w Waszyngtonie dotyczącymi konieczności przywrócenia najnowocześniejszej produkcji do Stanów Zjednoczonych.

Intel liderem w produkcji chipów

Od momentu objęcia sterów przez Gelsingera trzy lata temu, Intel dąży do transformacji, produkując chipy zaprojektowane przez inne firmy, i ponownie zdobywa przewagę w tworzeniu najbardziej zaawansowanych półprzewodników. Popyt na nie wzrasta, napędzany rozwojem generatywnej AI.

Ambitne cele Intela

Intel musi jednak przekonać swoich klientów produkcyjnych, że będzie traktował ich chipy z taką samą troską, jak te projektowane we własnym zakresie.

Firma ustaliła sobie cel, aby w ciągu dekady 50 procent światowej produkcji półprzewodników odbywało się w USA i Europie, w porównaniu do obecnych 20 procent. Większość globalnej produkcji jest skoncentrowana w Azji, zwłaszcza na Tajwanie.

Duże zmiany w jednostkach Intela

Intel przechodzi transformację, stając się „obsesyjnie skupionym na konsumentach”, jak mówi Gelsinger. W związku z tym firma reorganizuje się na dwie jednostki: Intel Foundry, zajmującą się produkcją półprzewodników, oraz Intel Products, odpowiedzialną za ich projektowanie.

Gelsinger ogłosił „tworzenie dwóch dynamicznych nowych organizacji”, podkreślając, że firma zawarła już umowy o wartości 15 miliardów dolarów.

Duże wparcie od Microsoftu

Satya Nadella, dyrektor generalny Microsoftu, wyraził wsparcie dla dążeń Intela do zostania wiodącym światowym producentem chipów. Intel wyprodukuje chip zaprojektowany przez Microsoft, wykorzystując proces technologiczny Intela 18A.

Proces 18A Intela to zaawansowana metoda produkcji, która pozwala na tworzenie mniejszych i bardziej energooszczędnych półprzewodników. TSMC z Tajwanu i Samsung z Korei Południowej rozwijają własne technologie do produkcji nowej generacji zaawansowanych chipów, które zasilą smartfony, centra danych i sztuczną inteligencję.

Zaawansowane chipy projektowane przez Microsoft

Microsoft to jedna z kilku firm, obok Nvidii i AMD, projektujących zaawansowane chipy, które dostarczają ogromną moc obliczeniową niezbędną do wdrażania AI. Wśród nich znajdują się półprzewodniki oparte na architekturze brytyjskiego projektanta chipów, Arm. Rene Haas, dyrektor generalny Arm, ogłosił podczas tego samego wydarzenia nowe partnerstwo z Intelem, zauważając, że biorąc pod uwagę ich historię, obie firmy tworzą „nieoczekiwane połączenie”. Projekty Intela bazują na architekturze X86, która konkuruję z Architekturą Arm.

Ustawa dotycząca produkcji chipów

Federalna ustawa o chipach, przyjęta w 2022 roku, zapowiada 52,7 miliarda dolarów na wsparcie badań, rozwoju i produkcji półprzewodników w USA. Na początku tego tygodnia administracja Bidena ogłosiła, że GlobalFoundries z siedzibą w Kalifornii otrzyma 1,5 miliarda dolarów na nowe obiekty oraz rozbudowę i modernizację zakładów w Nowym Jorku i Vermont, celem produkcji półprzewodników dla sektora motoryzacyjnego, komunikacyjnego i obronnego. Gelsinger zapowiedział, że własny grant federalny Intela w ramach ustawy o chipach zostanie ogłoszony „bardzo niedługo”.

AI potrzebuje zaawansowanych chipów

OpenAI, Google i inne firmy rozwijające duże modele językowe stojące za generatywną AI, będą potrzebować „ogromnej” ilości półprzewodników w nadchodzących latach, a zapotrzebowanie na najbardziej zaawansowane chipy „wybuchnie”, jak stwierdziła sekretarz handlu USA, Gina Raimondo, pojawiając się na ekranie podczas wydarzenia. „Intel jest flagowym producentem chipów w kraju,” dodała. Akcje Intela zamknęły dzień na 2,4 procent minusie w środę.

Ostatnio Microsoft zapowiedział jeszcze jedną zmianę dotyczącą AI. Odchodzi od Binga i przechodzi na Copilota. Więcej przeczytasz tutaj.

Dodaj komentarz

avatar