Dzień bez Telefonu

Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego obchodzony jest 15 lipca każdego roku. Święto to powstało w celu uświadomienia nas, że telefon komórkowy nie jest jedynym i koniecznym elementem komunikacji miedzy ludźmi. O dziwo te święto zostało wymyślone i rozpropagowane przez Internautów, a nie jak zwykle to bywa jakieś organizacje czy rządy. Idea jest prosta i zaszczytna – w te święto zachęca się do wyłączenia swojego telefonu na 24 godziny. Taka prosta czynność, a jednocześnie w dzisiejszych czasach dla większości z nas nie do pomyślenia – dlaczego?

Od czasu wymyślenia tego święta upłynęło już sporo wody w Wiśle. Kiedyś telefon komórkowy służył głównie do rozmów i SMS’ów – wykorzystywało się go głównie do komunikacji, a takie dodatki jak kalkulator czy wbudowane gry były tylko miłym dodatkiem. W dzisiejszych czasach wygląda to trochę inaczej – mimo że smartfony nadal służą nam do szybkiej komunikacji, ale to nie jest jedyne ich zadanie. Na smartfonach możemy teraz grać godzinami w gry, robić zdjęcia, tworzyć muzykę czy nawet pracować czy pisać teksty na bloga. Smartfon staje się mobilnym centrum rozrywkowym czy w niektórych przypadkach głównym lub dodatkowym urządzeniem wykorzystywanym w pracy. Na ekrany smartfonów patrzymy coraz więcej, a producenci nam w tym pomagają, tworząc smartfony z coraz większymi ekranami. Psycholodzy, którzy badają te zjawisko wskazują, że jesteśmy często uzależnieni od powiadomień, które przychodzą na naszego smartfona. To wszystko determinuje to, że coraz częściej nie potrafimy żyć bez smartfona.

Czy wiesz ile dziennie czasu poświęcasz w patrzenie w swojego smartfona? Ile energii wkładasz w zrobienie zdjęcia i jego obróbkę aby wstawić to do sieci społecznościowej? Ile e-maili czytasz dziennie na ekranie swojego smartfona? Zapewne tego wszystkiego jest sporo, a zsumując wszystkie aktywności będzie tego więcej. Dlatego też uważam, że wszyscy, którzy mogą tego się podjąć powinni dzisiaj spróbować wyłączyć swoje smartfony i postarać się jak najdłużej bez nich wytrzymać – najlepiej wychodząc z domu na spacer czy na wyjście z znajomymi. To Wam powinno dobrze uświadomić, jak bardzo jesteście już uzależnieni od swojego smartfona.

A Wy planujecie dzisiaj świętować i zostawicie swojego smartfony w spokoju? Dajcie znać w komentarzach o tym co Wy sądzicie o tym święcie i jak Wam przychodzi je spędzać!

Dodaj komentarz

avatar