Smartfon Android zabezpieczony

System Android rozwinął się tak bardzo, że stał się najczęściej używanym systemem operacyjnym na telefonach komórkowych. To sprawia, że często jest celem ataków hakerów. Wielu użytkowników zazwyczaj korzysta z jakiegoś rodzaju skanowania wirusów lub aplikacji antywirusowej dla Androida, aby zachować bezpieczeństwo na swoim urządzeniu. Jednak system operacyjny Android jest o wiele bardziej bezpieczny niż jakikolwiek antywirus, który można pobrać z sklepu z aplikacjami.

Aplikacje antywirusowe dla Androida, czy są one konieczne?

Większość aplikacji antywirusowych na Androida nie robi absolutnie nic, aby wykryć złośliwe zachowanie. Aplikacje te wykorzystują czarne listy do wykrywania plików, które mogą być szkodliwe dla telefonu, co jest dość nieefektywne i czyni te aplikacje niewiele więcej niż tylko platformami reklamowymi. Hakerzy mogą ukryć złośliwe oprogramowanie w innym pliku, a ponieważ nie znajduje się on na czarnej liście, antywirus zezwoli na dostęp do niego. Prawdą jest również to, że wirusy, które mogą przejąć kontrolę nad urządzeniem, nie są tak powszechne, jak można by się spodziewać. Złośliwe oprogramowanie zazwyczaj obejmuje mniejsze zagrożenia, takie jak zbieranie danych osobowych lub powodowanie wyświetlania reklam pop-up na telefonie. Największą szkodą, jaką mogą wyrządzić Twojemu urządzeniu, jest jego spowolnienie. W takim przypadku należy wysłać telefon do serwisu naprawczego telefonów komórkowych, aby usunąć złośliwe oprogramowanie z urządzenia.

Czy niebezpieczne aplikacje znajdują się w Google Play?

Najpoważniejsze zagrożenia bezpieczeństwa nigdy nie trafią do sklepu. Platforma Google ma możliwość skanowania w poszukiwaniu znanego złośliwego oprogramowania, gdy jest ono przesyłane. Od czasu do czasu możesz usłyszeć o niektórych „złośliwych” aplikacjach w Google Play, zwykle związanych z gromadzeniem danych lub oszustwami reklamowymi. Google szybko się z nimi rozprawia, ale aplikacje antywirusowe rzadko wykrywają tego typu rzeczy.

Co zrobić, aby telefon był bezpieczny?

Nie dotykaj domyślnych ustawień bezpieczeństwa systemu Android.

Pierwszą linią obrony jest po prostu nie zmieniać domyślnych ustawień bezpieczeństwa Androida. Aby zapobiec możliwości zainstalowania jakichkolwiek plików, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu telefonu, urządzenia z Androidem posiadają wyłączoną opcję „Zezwalaj na nieznane źródła” w ustawieniach bezpieczeństwa. Jeśli chcesz zainstalować APK pobrany ze źródła innego niż sklep Google Play, telefon wyświetli monit o włączenie go. Jeśli pozostawisz ją wyłączoną, będziesz bezpieczny przed praktycznie całym złośliwym oprogramowaniem Androida, ponieważ prawie nie znajdziesz żadnego złośliwego oprogramowania w aplikacjach pobieranych ze Sklepu Play.

Istnieje też usługa Google Play Protect, która skanuje aplikacje pod kątem złośliwej aktywności. Aktualizacje usługi Play Protect są wdrażane za pośrednictwem usług Google Play, więc nie potrzebujesz aktualizacji systemu, aby zachować ochronę. W większości przypadków, instalacja aplikacji antywirusowej tylko powiela pracę Play Protect.

Unikaj korzystania z publicznych sieci Wi-Fi

Często jest kuszące, aby połączyć się z darmowym, publicznym Wi-Fi, aby uniknąć konieczności zużywania transferu z Internetu mobilnego. Kiedy się z nimi łączymy, zwykle korzystamy z nich w taki sam sposób, jak gdybyśmy łączyli się z Wi-Fi w domu: sprawdzamy nasze konto bankowe, czytamy e-maile i sprawdzamy wszelkiego rodzaju informacje. Jednak ryzyko, jakie podejmujemy przy ich stosowaniu, jest dość wysokie – dość prostymi metodami hakerzy mogą przejmować przesyłane przez nas w takiej sieci dane, w tym podawane loginy i hasła do stron banków, e-maili i kont społecznościowych, które mogą zostać później przejęte.

Jeśli już musisz z takiej publicznej sieci WiFi skorzystać, unikaj dostępu do ważnych informacji, takich jak konta bankowe, konta e-mail lub sieci społecznościowe. Ponadto warto wyłączyć Wi-Fi, gdy z niego nie korzystamy lub sprawić, by telefon komórkowy nie zapisywał tej sieci wśród ulubionych, aby zapobiec automatycznemu ponownemu połączeniu następnym razem.

Chroń swój telefon za pomocą hasła, wzoru lub odcisku palca

Jeśli używasz wzoru, uważaj, aby nie pozostawić smug na ekranie, które mogłyby dać wskazówki na temat wzoru. Szczególnie jeśli wzór jest tak prosty jak rysowanie kwadratu na ekranie lub typowe „L”. Istnieje ponad 350 000 możliwych wzorów, więc szanse na trafienie są dość duże.

Minimalna ilość cyfr do ułożenia wzoru to cztery liczby, co pozwala nam na około 10 000 możliwych kombinacji. Możliwe jest również ustawienie 6-cyfrowego wzoru, co zwiększyłoby liczbę możliwych kombinacji do 1 miliona. Podobnie jak w przypadku wzoru, unikaj pozostawiania na ekranie smug, które mogłyby wskazywać na numery użyte w kodzie PIN.

Posiadanie telefonu powiązanego z Twoim odciskiem palca pozwoli nikomu nie odblokować telefonu komórkowego oprócz Ciebie. Wymaga to uprzedniego skonfigurowania tej opcji w celu powiązania odcisku palca z urządzeniem.

Zawsze aktualizuj swoje urządzenie

Ważne jest, aby telefon był zawsze zaktualizowany do najnowszej wersji systemu operacyjnego. Każdego dnia pojawia się wiele nowych luk w systemie, a odkryte błędy są naprawiane. Naprawy te są wykonywane za pomocą poprawek plików, które są zawarte w aktualizacjach, aby zapewnić bezpieczeństwo telefonu.

Nie klikaj na wyskakujące okienka internetowe

Wyskakujące okienka reklamowe pojawiają się, gdy użytkownik odwiedza określone strony internetowe. Reklamy pop-up są w użyciu, ale nie są one problemem, jak kiedyś. Jednak niektóre z nich mogą ukrywać złośliwe oprogramowanie.

Najlepszą radą jest ostrożne surfowanie, nie odwiedzanie stron, o których nie masz pojęcia i nie klikanie na reklamy, które mogą wyglądać jak spam.

Naprawdę wystarczy odrobina zdrowego rozsądku, aby uniknąć złośliwego oprogramowania Androida. Jeśli aplikacje będziesz pobierał tylko ze sklepu Play i innych, w 100% zaufanych źródeł zapewni Ci to bezpieczeństwo przed prawie każdym zagrożeniem. Aplikacje antywirusowe są w najlepszym wypadku zbędne, a w najgorszym – szkodliwe dla wydajności systemu.

Dodaj komentarz

avatar