Zakupy w internecie

Wprowadzenie w błąd przez Amazon

Amazon został ukarany w Polsce grzywną w wysokości prawie 8 milionów dolarów (31 850 141 PLN) za wprowadzające w błąd praktyki projektowe na swojej platformie e-commerce. Polski urząd ochrony konsumentów, UOKiK, nałożył karę za mylące elementy projektowe, które mogą wpływać na decyzje zakupowe klientów poprzez fałszywe poczucie pilności lub błędne informacje na temat dostępności produktów i terminów dostawy.

Śledztwo i wyniki

Śledztwo w sprawie praktyk sprzedażowych Amazona, rozpoczęte w lutym 2023 roku po skargach klientów, wykazało, że Amazon może anulować zakupy dokonane przez konsumentów, nie traktując momentu zakupu jako zawarcia umowy sprzedaży, co wprowadza w błąd. Amazon uznaje zawarcie umowy sprzedaży dopiero po wysłaniu informacji o faktycznej wysyłce, pomimo wcześniejszego potwierdzenia zamówienia przez konsumenta.

Ciemne wzorce projektowe

UOKiK podkreślił, że Amazon niekomunikuje jasno tej procedury, często umieszczając informacje w trudno dostępnych miejscach, takich jak mały, szary tekst na dole strony. Takie praktyki, znane jako „ciemne wzorce projektowe”, są krytykowane za wprowadzanie konsumentów w błąd co do kluczowych aspektów transakcji, takich jak zawarcie umowy kupna.

Mylące techniki i odpowiedź UOKiK

Dodatkowo, Amazon został oskarżony o stosowanie mylących technik projektowych w celu skłonienia klientów do dokonania zakupu, na przykład przez podawanie błędnych informacji na temat dostępności produktów i terminów dostawy. UOKiK zwrócił uwagę, że Amazon traktuje te dane jako wskazówkowe, nie informując o tym w sposób jednoznaczny.

Wnioski i możliwość odwołania

Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, podkreślił, że informacje o szybkiej wysyłce i dostępności produktów są dla konsumentów bardzo ważne, ale nie mogą być wykorzystywane jako przynęta. Amazon, oferując gwarancję dostawy i zwrot pieniędzy za opóźnienia, nie dostarczał jednak informacji o zasadach tej usługi przed złożeniem zamówienia, co utrudniało konsumentom świadome skorzystanie z ich praw. Amazon ma możliwość odwołania się od nałożonej kary. Czas pokaże, czy tego dokona.

Czy wiesz, od kiedy na Amazon możesz płacić polskim przelewem? Sprawdź czy zgadłeś: tu jest odpowiedź.

Dodaj komentarz

avatar