karta microSD

Nowa karta microSD to znaczący wzrost prędkości transferu

Samsung zapowiada premierę swojej nowej karty microSD, która zaoferuje znaczący wzrost szybkości transferu danych. Karta microSD SD Express o pojemności 256GB, będąca pierwszym produktem tego typu od Samsunga, charakteryzuje się zdolnością odczytu danych do 800 MB/s. To znacznie więcej niż oferują obecne karty microSD. Cena i dokładna data dostępności produktu na rynku nie zostały jeszcze ujawnione, ale jego premiera planowana jest na późniejszy okres tego roku.

Nawet do 800 MB/s

Karta SD Express o pojemności 256GB ma oferować teoretyczne prędkości sekwencyjnego odczytu do 800 MB/s, co przekłada się na ponad 2,5-krotnie szybszy transfer w porównaniu do kart microSD UHS-II i 1,4-krotnie szybszy niż w przypadku dysków SSD SATA. W teorii nowa karta Samsunga ma zatem oferować wyraźnie lepszą wydajność niż najtańsze dyski stanu stałego.

Nowa technologia do zarządzania temperaturą

Aby zapewnić niezawodność i stabilność pracy, Samsung wprowadził technologię zarządzania temperaturą. „Dynamic Thermal Guard (DTG) gwarantuje optymalną temperaturę pracy karty microSD SD Express, nawet przy długotrwałym użytkowaniu,” informuje firma w komunikacie prasowym.

Efektywne rozwiązania jako odpowiedź na potrzeby

Samsung wpleciono również motyw „AI” w kontekście zwiększonych prędkości karty. „Dzięki naszym nowym kartom microSD, Samsung dostarcza efektywne rozwiązania odpowiadające na rosnące potrzeby w zakresie mobilnego przetwarzania danych i zastosowań AI,” komentuje Hangu Sohn, wiceprezes Samsunga.

Niedostępne w starych sprzętach Samsung

Chociaż najnowsze smartfony Samsunga z serii Galaxy S24 mocno stawiają na AI, firma nie wyposażyła swoich flagowych modeli w slot na karty microSD przez ostatnie cztery generacje, podobnie jak większość konkurencji na rynku smartfonów. Oznacza to, że obecne modele wysokiej klasy od Samsunga nie wykorzystają dodatkowych prędkości. Ponadto, mimo że SD Express jest kompatybilne wstecz, niewiele urządzeń na razie obsługuje ten standard, wymagający dodatkowego rzędu pinów w urządzeniu gospodarza. Pełny potencjał karty będzie więc możliwy do wykorzystania dopiero z nowym sprzętem.

Nowa karta 1TB

Oprócz karty SD Express, Samsung zaprezentował także nową kartę microSD o pojemności 1TB z prędkościami UHS-1. „Nowa karta 1TB łączy osiem warstw 8. generacji V-NAND firmy w formacie microSD, umożliwiając osiągnięcie pojemności, jaką dotychczas oferowały tylko dyski SSD,” informuje producent. Karta 1TB jest również zabezpieczona przed wodą, ekstremalnymi temperaturami, upadkami, promieniowaniem rentgenowskim i magnesami.

Jeszcze nie ma konkretnej daty wprowadzenia

Szybka karta microSD SD Express o pojemności 256GB od Samsunga zostanie wprowadzona na rynek „później w tym roku”, a karta 1TB UHS-1 pojawi się w sprzedaży w trzecim kwartale 2024. Cena żadnego z produktów nie została jeszcze ustalona.

Dodaj komentarz

avatar