facebook na telefonie

Zakładka znika w USA i Australii

W kwietniu zakładka Facebook News zniknie dla użytkowników w Stanach Zjednoczonych i Australii. Meta ogłosiła wycofanie tej dedykowanej sekcji, dostępnej w obszarze zakładek na swojej platformie społecznościowej, jako część strategii dostosowywania inwestycji do produktów i usług, które cieszą się największym zainteresowaniem użytkowników. Firma zakończyła działanie zakładki News w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech na początku grudnia 2023, kierując swoje zasoby na inne popularne formaty, takie jak krótkie filmy wideo.

Ludzie nie szukają wiadomości

Meta poinformowała, że w USA i Australii, w ciągu ostatniego roku, użycie zakładki News spadło o 80%. Wiadomości stanowią mniej niż trzy procent treści przeglądanych na Facebooku, co nie ma dużego wpływu na doświadczenia użytkowników. „Ludzie nie odwiedzają Facebooka w poszukiwaniu wiadomości czy treści politycznych — przychodzą, by nawiązywać kontakt z innymi i odkrywać nowe możliwości, pasje oraz zainteresowania,” podkreśla firma.

Facebook przestanie płacić za treści

W związku z usunięciem zakładki News w Australii, Meta zaprzestanie również płacenia wydawcom w tym kraju za treści po zakończeniu obecnych umów. Kilka lat temu, w odpowiedzi na proponowane prawo wymagające od firm takich jak Meta płacenia mediom za treści, Facebook zablokował linki do wiadomości w Australii. Blokadę zdjęto kilka dni później, gdy firma zaczęła zawierać umowy z australijskimi mediami.

Cios w sektor informacyjny

Zgodnie z informacjami The Age, Australian Competition and Consumer Commission szacuje, że Google i Meta podpisały umowy z dziesiątkami wydawnictw, w tym z Guardian Australia i News Corp Australia, na sumę około 200 milionów dolarów rocznie. Meta odpowiada za około jedną trzecią tej kwoty, czyli 66 milionów dolarów, co sugeruje, że jej decyzja znacząco wpłynie na sektor informacyjny w Australii. Firma wyraźnie zaznaczyła, że nie planuje zawierania nowych umów handlowych dotyczących tradycyjnych treści informacyjnych w regionach, z których wycofała zakładkę News.

Dostęp do treści wciąż możliwy

Chociaż Meta nie zablokowała linków do wiadomości w wymienionych krajach, użytkownicy Facebooka wciąż mają dostęp do publikowanych treści. Wydawcy mogą również kontynuować udostępnianie linków do swoich artykułów na swoich oficjalnych stronach, jak dotąd.

Dodaj komentarz

avatar