Twórcy Instagrama wypuścili nową aplikację IGTV, która ma pozwalać na oglądanie dłuższych formatów wideo. Ma to być w zasadzie konkurencja dla YouTube, a jak wiadomo Zuckerberg (który jest właścicielem Instagrama również) ma chrapkę na kolejnych użytkowników. Idea ogólnie słuszna, gdyż obecnie YouTube nie posiada większej konkurencji, a jak wiadomo większa konkurencja to lepsze usługi dla użytkowników. Ale niestety, w tym przypadku raczej tak nie będzie, bo IGTV będzie oparte na pionowych filmach. SERIO!?!

Pionowe wideo staje się coraz popularnie – to fakt. Tylko tak naprawdę nie ma żadnych powodów aby tak było – ponieważ naturalnie jesteśmy przystosowani do patrzenia horyzontalnego. Najprawdopodobniej pionowe wideo jest wynikiem brakiem edukacji wśród rzeszy użytkowników mobilnych urządzeń. Niestety, nowa aplikacja twórców Instagrama tylko pogłębi utwierdzenie, że pionowe wideo jest ok. A tak nie jest – zdecydowanie mniej na takim wideo można zawrzeć treści i nie jest tak przyjemne w oglądaniu jak poziome wideo. Kiedyś były nawet inicjatywy, które miały wytłumaczyć ludziom, że nagrywanie filmów w pionie jest złe – ale jak widać niestety nie dało to dużych rezultatów.

Jeśli chodzi o samą aplikację – zasada będzie podobna jak na YouTube – każde konto to tak właściwie kanał, który będzie można obserwować. Aplikacja naturalnie będzie połączona z Instagramem – te kanały, które są obserwowane w Instagramie będą również obserwowane w IGTV. Filmiki będzie można przewijać (co dotychczas w Instagramie nie było możliwe). Generalnie mocna inspiracja rozwiązaniami znanymi w YouTube.

Najgorsze w IGTV jest to, że pionowe wideo to jedyne wideo, które będzie można umieszczać. Nie będzie tu miejsca dla poziomych wideo czy jakichkolwiek innych.

W naszej opinii jest to zła droga – nie tak powinny być tworzone treści. Niestety machina już ruszyła, użytkownicy Instagrama i Facebooka zapewne niedługo będą zachęcani do korzystania z tej aplikacji i pionowe wideo zadomowi się na stałe. Mamy jednak nadzieję, ze aplikacja IGTV przynajmniej pozwoli kiedyś udostępniać filmy w poziomie – wtedy przynajmniej część ludzi mogłaby stosować prawidłowe zasady kręcenia filmów.

A Wy co o tym sądzicie? Lubicie pionowe filmy czy nienawidzicie? Dajcie znak w komentarzach!

Dodaj komentarz

avatar