Facebook od zawsze kojarzył się z darmową usługą – każdy się rejestrował i korzystał. Obecnie nikt nawet nie zastanawia się nawet, że coś na Facebooku może być płatne – a niedługo może to się zmienić.

Facebook testuje już w tej chwili płatny dostęp do grup w oparciu o subskrypcję. Jeśli wszystkie testy przebiegną pomyślnie, wtedy Facebook udostępni wszystkim takie rozwiązanie w swoim serwisie. Jednak pobierane opłaty nie będą przeznaczone tylko dla Facebooka – większa część będzie przekazywana administratorom grup, a Facebook ma pobierać tylko prowizję. Decyzję o planowanym wprowadzeniu płatnych subskrypcji grup Facebook tłumaczy w swoim oświadczeniu prasowym:

Administratorzy grup na Facebooku poświęcają czas i energię na budowę bezpiecznych i wspierających się społeczności. Aby ich w tym wesprzeć wprowadzamy, dla wybranych grup, możliwość płatnej subskrypcji

Na niektórych grupach można spotkać się z prośbami o darowizny na PayPala czy za pomocą przelewów – jednak nie są to zazwyczaj wymagane akcje. Obecnie testy dotyczą kilku specjalnie wybranych grup na Facebooku – administratorzy badają zachowania uczestników tych grup i sprawdzają, które rozwiązania będą najlepsze. Planowane ceny subskrypcji mają zaczynać się od 5 dolarów, a kończyć na 20 dolarach.

Wydaje się, że płatne subskrypcje są raczej chybionym pomysłem w obecnej formie. Moim zdaniem nie powinno się zmuszać ludzi do płacenia – ok, jeśli chcieliby wspierać danych administratorów to należałoby im udostępnić taką możliwość, ale nie zmuszać. Idealnym pomysłem byłoby umożliwienie przez Facebooka możliwości wsparcia danych grup jednorazowo lub cyklicznie – podobnie jak to ma miejsce na Patronite – ale aby nie było to elementem koniecznym do przystąpienia do grupy. Administratorzy grup powinni być również zobowiązani do przedstawienia listy rzeczy, która będzie realizowana w zamian za otrzymane dotacje. Należałoby również wprowadzić zakaz dorabiania na grupie w przypadku włączenia możliwości dotacji – gdyż na wielu grupach obecnie można wykupić reklamę u administratorów czy też dozwolone są reflinki pochodzące od administracji grupy.

Takie podejście do wspierania administratorów grup na Facebooku wydaje mi się zdecydowanie bardziej racjonalne i naturalne. Facebook mógłby pobierać prowizję od płatności przekazywanych za jego pomocą, administratorzy mogliby zacząć dostawać wsparcie finansowe od użytkowników, a użytkownicy mieliby sposób na wsparcie całej grupy.

A Wy co sądzicie o płatnych grupach? Płacilibyście? Dajcie znać w komentarzach!

Dodaj komentarz

avatar