Ziemia w kosmosie

Test wytrzymałości habitatu na ciśnienie

Sierra Space wysadziła swój nadmuchiwany habitat kosmiczny, aby przetestować jego wytrzymałość na ciśnienie. Nazywany LIFE, czyli Large Integrated Flexible Environment, składa się z „miękkich towarów”, czyli tkanin, które po nadmuchaniu tworzą sztywną strukturę.

Niesamowite właściwości powłoki

Test skupił się na zewnętrznej powłoce LIFE, która ma utrzymywać habitat w całości bez względu na ciśnienie, które na niego oddziałuje. Ta warstwa wykonana jest z pasów Vectran (tej samej tkaniny, która jest używana do łazików marsjańskich), które „stają się mocniejsze niż stal po nadmuchaniu na orbicie”.

Napompowany ponad możliwości

Podczas testu Sierra Space pompowała powietrze do LIFE powyżej zalecanego poziomu 60,8 psi, aż do wybuchu całego systemu. (Wybuch można zobaczyć na filmie poniżej.)

Testy habitatu w toku

Firma kosmiczna testuje, jak trwały może być LIFE w niezwykle trudnych warunkach przestrzeni kosmicznej. Planuje przeprowadzić o wiele więcej testów w ciągu roku, które będą oceniać inne elementy konstrukcji. Z ogromną uwagą będziemy śledzić ich dokonania. Jesteśmy niezmiernie ciekawi, jak do czego doprowadzą nas te testy.

Jaka przyszłość LIFE-a?

Jeśli LIFE przejdzie wszystkie testy, może zostać wykorzystany w misjach kosmicznych. Sierra Space twierdzi, że LIFE można łatwo zapakować do rakiety i nadmuchać „do rozmiaru budynku trzypiętrowego apartamentowca”. Łączenie kilku modułowych jednostek LIFE może stworzyć coś w rodzaju kampusu kosmicznego do życia i pracy, który jest większy niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

Ogromny krok w podboju kosmosu

Testy nadmuchiwanego habitatu kosmicznego Sierra Space to ważny krok w rozwoju technologii kosmicznych. Jeśli LIFE okaże się udany, może to otworzyć nowe możliwości dla eksploracji kosmosu. Wyniki obecnego testu napawają ogromną nadzieją na spektakularne odkrycia i dokonania.

Rozwój technologii wykorzystywanych w podboju kosmosu pobudza wyobraźnie i rozbudza ciekawość, jak będzie wyglądała przyszłość ludzkości. Z każdym takim eksperymentem przybliżamy się do coraz większej ekspansji.

Dodaj komentarz

avatar