Superkomputery są maszynami o zdecydowanie większych możliwościach obliczeniowych niż zwykłe komputery. Budowa takich urządzeń kosztuje setki milionów dolarów, więc zazwyczaj pozwolić sobie na nie mogą tylko duże mocarstwa. Dodatkowo superkomputery traktuje się jako pewien wyznaczyć zaawansowania technologicznego krajów, więc jest zdecydowanie pożądanym elementem.

Dotychczas w tej kwestii górowały Chiny – pierwsze dwa superkomputery z listy najszybszych na świecie należały właśnie do Chin (Sunway TaihuLight o mocy 93 PFLOPS oraz Tianhe-2 o mocy 33 PFLOPS). Ten pierwszy został uruchomiony w 2016 roku – więc nadszedł czas, aby ktoś go przebił.

Departament Energii Stanów Zjednoczonych zlecił wykonanie superkomputera firmom IBM oraz Nvidia dla potrzeb Oak Ridge National Laboratory. Ten superkomputer został zbudowany i niedawno po raz pierwszy został uruchomiony. Nadano mu nazwę „Summit” a jego moc to aż 200 PFLOPS – jest to ponad dwukrotnie więcej niż dotychczasowy najmocniejszy superkomputer! Aby w jakiś sposób zwizualizować jego moc – standardowy Xbox One posiada 1,23 TFLOPS mocy – czyli jeden taki superkomputer posiada moc porównywalną z ponad 160 tysiącami Xbox’ów One! Koszt tego superkomputera wyniósł ponad 200 milionów dolarów, co przy koszcie poprzedniego mistrza (237 miliony dolarów) wynosi mniej w stosunku do mocy komputera.

Co wchodzi w skład takiego superkomputera? Superkomputer Summit złożony jest z ponad 4600 klastrów, a każdy z nich posiada 2 procesory IBM Power9, 6 kart graficznych Nvidia Volta GV100, 500 GB pamięci DDR4 i HBM2 oraz 800 GB nie ulotnej pamięci RAM, która może być wykorzystywana jako bufor dla tej poprzedniej pamięci. Cały zestaw waży ponad 340 ton, potrzebuje 15 MW energii do zasilenia całego systemu oraz przepływa przez niego ponad 10 tysięcy litrów zimnej wody na minutę.

Ten superkomputer będzie służył głównie do badań amerykańskich laboratorii oraz wykorzystywania sztucznej inteligencji, w tym uczeniu maszynowemu i sieciach neuronowych. Ten superkomputer będzie w przyszłości jeszcze rozbudowywany o kolejne klastry, co docelowo da mu jeszcze większą moc – choć nie wydaje mi się aby to była duża dodatkowa moc w stosunku do jego obecnej mocy.

 

Źródła:
https://en.wikipedia.org/wiki/Summit_(supercomputer)
https://gamingsociety.pl/artykul/6-teraflopow-w-xbox-one-x-czy-to-duzo-w-swiecie-pc-529
https://www.top500.org/news/summit-up-and-running-at-oak-ridge-claims-first-exascale-application/
https://www.olcf.ornl.gov/olcf-resources/compute-systems/summit/

Dodaj komentarz

avatar