Każdy z nas zapewne spotkał się z nimi wielokrotnie – niechcianymi telemarketerami czy SMS’ami przychodzącymi w najmniej odpowiedniej porze. W przypadku urządzeń Apple dotychczas było bardzo mało rozwiązań radzenia sobie z tym problemem – w przypadku Androida istnieją aplikacje, które zawierają bazę numerów z ocenami użytkowników – i tak np. w aplikacji Czy odebrać? z której na co dzień korzystam, mam możliwość włączenia autoblokowania tych numerów, które posiadają złą opinię. Dzięki takiemu rozwiązaniu ilość niechcianych połączeń spadła do dosłownie kilku w ciągu roku.

W przypadku iOS’a obecnie nie ma dużo możliwości – istnieją co prawda dwie aplikacje, które działają na zasadzie dodania wszystkich numerów z złymi opiniami na czarną listę, ale jest to rozwiązanie niewygodne (tysiące numerów na czarnej liście), ciężkie do zarządzania oraz niebezpiecznie – ponieważ baza Waszych numerów zostaje przesłana do producentów takich apek (patrz aplikacja TrueCaller oraz możliwość przeglądania ich bazy).

Na szczęście ten problem zauważono w Cupertino – w dokumentacji programistycznej nowej wersji systemu iOS zauważono narzędzia i odpowiednie API, które będzie pozwalało na blokowanie niechcianych SMS’ów i połączeń w natywny sposób. Aby jednak to zadziałało, użytkownik w ustawieniach systemu będzie musiał zezwolić na działanie takiej aplikacji – włączając opcję „niechcianej komunikacji”.

Po włączeniu tej opcji użytkownik będzie mógł również samodzielnie zgłaszać numery i SMS’y do blokowania. W przypadku połączeń, będzie wystarczyło wejść w listę ostatnich połączeń w aplikacji „Telefon” i przesunąć dany numer w lewo – aby wyświetlić opcję „zgłoś”. Jeśli jednak będzie potrzeba zgłoszenia SMS’ów, wtedy będzie wystarczyło przesunąć w lewo wątek lub przytrzymując go tak, aby pojawiło się menu i z niego wybrać opcję zgłaszania niechcianych SMS’ów.

Przy każdym połączeniu lub otrzymaniu SMS’a będzie uruchamiane specjalne rozszerzenie, które będzie sprawdzało czy dany numer znajduje się na liście niechcianej komunikacji – i jeśli tak, to będzie automatycznie odrzucało połączenie lub usuwało SMS’a.

Podobne mechanizmy już działają w przypadku iMessage – można zgłaszać spam w takich wiadomościach i dodawać je do listy niechcianych. Jednak iMessage to mały kawałek całej komunikacji, która wychodzi z iPhone’ach – a najbardziej dokuczliwą formą jednak są te niechciane połączenia przychodzące od telemarketerów.

A czy Wy blokujecie niechcianą komunikację jakimiś aplikacjami? Podzielcie się tą informacją w komentarzach!

Dodaj komentarz

avatar