Apple doskonale wie, jak robić dobry marketing i jak sprzedawać swoje produkty. Pomimo, że nie są już tak innowacyjne jak kiedyś, nadal stanowią pewną formę prestiżu oraz dbałości o szczegóły. I doskonale widać to w raporcie firmy IHS Markit, która zbadała jak sprzedawały się smartfony w pierwszym kwartale tego roku.

Pierwsza dziesiątka najlepiej sprzedających się smartfonów wygląda następująco:

  1. Apple iPhone X – 12,71 milionów
  2. Apple iPhone 8 – 8,5 miliona
  3. Samsung Galaxy Grand Prime Plus – 8,3 miliona
  4. Apple iPhone 8 Plus – 8,0 milionów
  5. Samsung Galaxy S9 Plus – 7,4 miliona
  6. Samsung Galaxy On5 (2016) – 7,2 miliona
  7. Samsung Galaxy S9 – 7,2 miliona
  8. Apple iPhone 7 – 5,8 miliona
  9. Apple iPhone 6 – 5,6 miliona
  10. Samsung Galaxy J7 – 5,2 miliona

Zdecydowanie widać, że firma Apple dominuje w pierwszej dziesiątce najczęściej kupowanych smartfonów – pierwsze miejsca zajmują flagowce, ale na liście znajdują się również sporo starsze modele – jak iPhone 7 czy iPhone 6. W przypadku jedynego konkurenta, który znajduje się na tej liście, czyli Samsunga, widać, że jego sprzedaż jest sporo skromniejsza, a co najdziwniejsze najczęściej kupowanym smartfonem Samsunga nie jest jego flagowiec, a urządzenie z niższej półki cenowej.

Czy Apple ma jednak powody do radości? Z jednej strony tak – zajmują szczytowe miejsca, pokonują rywali itp., ale z drugiej strony, kiedyś mieli zdecydowanie lepszą sprzedaż. Wystarczy zestawić sprzedaż z 1 kwartałem roku 2017 – wtedy królował iPhone 7 z prawie 18 milionami sprzedanych urządzeń – w porównaniu do niecałych 13 milionów iPhone’a X jest to spora różnica.

I wydaje mi się że ta różnica będzie coraz bardziej się pogłębiać – coraz więcej firm (nie tylko Samsung) dostarcza urządzenia o naprawdę dobrej jakości wykonania, różniąc się cenowo od Apple. I tak jak Apple zawsze będzie kojarzyło się z prestiżem, tak coraz wyższe cenny ich urządzeń przy coraz mniejszych innowacjach spowoduje, że klienci będą wybierali innych producentów – nawet tych mniej znanych. Oczywiście zostanie duże grono fanów tej marki, które będzie oddane marce – w końcu Apple to nie tylko dobre smartfony, ale praktycznie cały ekosystem urządzeń – komputerów, smartfonów czy smart zegarków. A jeśli plotki się okażą prawdziwe, to niedługo czeka nas również i samochód od Apple…

A Wy jaki ostatnio kupiliście smartfon i czy to był iPhone? Podzielcie się swoimi komentarzami!

 

źródło: badania IHS Markit

Dodaj komentarz

avatar